College Committees and University Representatives

College Personnel Committee (CPC)

Courtney Karasinski, chair (CSD) 2024

Alisha Davis (SIH-AHS) 2024
Charlie Keider (SIH-RIT) 2022
Jeanine Beasley (OST) 2022
David Geenen (PAS) 2024
Julia VanderMolen (SIH-PH) 2023 
Corey Sobeck (PTAT) 2023

Three-year term (tenured faculty only)
EX-OFFICIO, Non-voting
Teresa Beck, acting dean

College Curriculum Committee (CCC)

Gordy Alderink, chair (PTAT) through Fall semester 2021

Kerry Mohney (SIH-AHS) 2023
Will Rankinen (CSD) 2022
Tatyana Beaves (SIH-RIU) 2023
Carla Slabaugh (OST) 2023
Andy Booth (PAS) 2022
Karen Niemchick (SIH-PH) 2022
Brianna Chesser (PTAT) 2023

Two-year term
EX-OFFICIO, Non-voting
Julie Hall, assistant dean for undergraduate studies

Faculty Council Committee (FC)

Breanna Chycinski, chair (OST) 2024

Janna Pacey (SIH-AHS) 2023
Cara Singer (CSD) 2022
Katelyn Lowman (SIH-RIE) 2024
Jill Ellis (PAS) 2023
Heather Wallace (SIH-PH) 2023
Bonni Kinne (PTAT) 2022

Three-year term
EX-OFFICIO, Non-voting
Julie Hall, assistant dean for undergraduate studies

Governance Policies Committee (GPC)

Gordy Alderink, chair (PTAT) 2022

Misty Ryefield (SIH-AHS) 2023
Shannon Lorenz (CSD) 2024
Lily Nelson (SIH-MLS) 2022
Kelly Machnik (OST) 2022
Martina Reinhold (PAS) 2023
Azizur Molla (SIH-PH) 2024

Three-year term
EX-OFFICIO, Non-voting
Theresa Bacon-Baguley, associate dean for research

Research and Development Committee (R&D)

Michael Shoemaker, chair (PTAT) 2023

Ann Flint (SIH-AHS) (2022)
Cara Singer (CSD) 2023
Dawn De Vries (SIH-RTX) 2022
Jennifer Fortuna (OST) 2022
David Geenen (PAS) 2023
Sarah Nechuta (SIH-PH) 2023

Three-year term
EX-OFFICIO, Non-voting
Theresa Bacon-Baguley, associate dean for research

CHP Representatives on University Committees

UNIVERSITY ACADEMIC SENATE 

Alisha Davis (SIH-AHS) 2022
Courtney Karasinski (CSD-SLP) 2023
Azizur Molla (SIH-PH) 2024
Wil Rankinen (CSD-SLP) 2024

ACADEMIC POLICIES AND
STANDARDS COMMITTEE


Kelly Machnik (OST) 2023

 

ACADEMIC TECHNOLOGY
ADVISORY COMMITTEE


Charlie Keider (SIH-RIT) 2023

 

AFFILIATE FACULTY ADVISORY COMMITTEE

Meri Goehring (PTAT) 2023
Amanda Reddy (PAS) 2023
 

CAMPUS LIFE COMMITTEE

Heather Wallace (SIH-PH) 2023


 

EQUITY AND INCLUSION COMMITTEE

Alisha Davis (SIH-AHS) 2023


 

FACULTY FACILITIES PLANNING COMMITTEE

Breanna Chycinski (OST) 2024


 

FACULTY GRIEVANCE PANEL

Karen Niemchick (SIH-PH) 2022
Janna Pacey (SIH-AHS) 2024



 

FACULTY PERSONNEL POLICY COMMITTEE

Jeanine Beasley (OST) 2024


 

FACULTY SALARY AND BUDGET COMMITTEE

Jon Rose (PTAT) 2024


 

GENERAL EDUCATION COMMITTEE

Chad Sutliffe (SIH-AHS) 2022


 

GRADUATE COUNCIL

Tonya Parker (for Karen Ozga) (PTAT) 2022
Courtney Karasinski (CSD-SLP) 2024

 

INTERNATIONAL EDUCATION COMMITTEE

Dana Vaughan (SIH-MLS) 2023


 

OUTSTANDING SERVICE AWARD COMMITTEE

Laurie Stickler (PTAT) 2022


 

RESEARCH AND DEVELOPMENT COMMITTEE

Michael Shoemaker (PTAT) 2023


 

UNDERGRADUATE RESEARCH COUNCIL

David Geenen (PAS) 2024


 

UNIVERSITY ASSESSMENT COMMITTEE

Denise Ludwig (CSD-SLP) 2022
Libby MacQuillan (SIH-CD) 2024

 

UNIVERSITY CURRICULUM COMMITTEE

Barb Hoogenboom (PTAT) 2022


 

UNIVERSITY LIBRARIES ADVISORY COMMITTEE

Susan Sunden (SIH-RTX) 2022


 

UNIVERSITY WRITING SKILLS COMMITTEE

Sarah Nechuta (SIH-PH) 2024


 

UNIVERSITY CONDUCT POOL

Janna Pacey (SIH-AHS) 2022


 

UNIVERSITY PERSONNEL
REVIEW COMMITTEE


Jeanine Beasley (OST) 2024

 

UNIVERSITY SABBATICAL REVIEW COMMITTEE

Courtney Karazinski
Lisa Kenyon
(Fall 2021)