2020 Service Award Recipients

10 Years

Name

Department

Amy (Bross) Andersen

University Development Office

Shyceka Armstrong

University Libraries

Blake Ashby

School of Engineering 

Daniel Barrigear

Facilities Services

Elizabeth Bonnell

Admissions Office

Sandra Briggs

CLAS Academic Advising Center

Jerome Britsch

Music, Theatre and Dance

Kimberley Bruce

Facilities Services

Jacob Coddaire 

Information Technology

Colin Cook

Facilities Services

Jennifer Cymbola

Biology

George Davis

WGVU-TV

Jodi DenUyl 

Cell and Molecular Biology

Jason Durham

University Libraries

Brian Eikenhout

CLAS Academic Advising Center

Thomas Fellows

CLAS Academic Advising Center

Marianne Gerard

Biology

Meri Goehring

Physical Therapy

Leah Heaton

Department of Public Safety

Eric Helmholdt

Statistics

Mary Hills

University Development Office

Stephanie Holm

Records and Registration

Chad James

Facilities Services

Sherry Johnson

English

Laurence Jose

Writing

Andrew Kalafut

School of Computing and Information Systems

Lisa Kasmer

Mathematics

Lisa Kenyon

Physical Therapy

Bonni Kinne

Physical Therapy

Morgan Knapp

Office of the President

Haiying Kong

School of Communications

Christopher Kurby

Psychology

Jamie Langlois

School of Social Work

Kevin Lehnert 

Seidman College of Business

Joseph Little

Seidman College of Business

Beth Macauley

Communication Sciences and Disorders

Kelly McDonell

Meijer Honors College

Wendy Miller

Charter Schools

Michael Moody

Johnson Center for Philanthropy

Sarah Mullins

Biomedical Sciences

Dirk Pandel

Physics

Thomas Pikes 

Institutional Marketing

Nicholas Postma

Athletics

Jeffrey Potteiger

Graduate School Dean's Office

Eric Ramsson

Biomedical Sciences

Jacklyn Rander

University Libraries

Linda Ray

Division of Inclusion and Equity

Matthew Reidsma

University Libraries

Brandon Ridge

Information Technology

Megan Riksen

Career Center

Amy Rohn

Kirkhof College of Nursing

Jason Rutter

Visual and Media Arts

Michael Scantlebury

Hospitality and Tourism Management

Catherine Skene 

University Development Office

Leonard Smedley

Facilities Services

Brent Smith

Integrative, Religious, and Intercultural Studies

Brian Snyder

Information Technology

Mark Sokolowski

Facilities Services

Lori Staggs

Career Center

Jody Tenckinck

Recreation and Wellness

Derek Thomas

Biomedical Sciences

Carrie Thrall

Institutional Marketing

Joseph Vugteveen

Institutional Marketing

Thomas Walker

Political Science

Williamson Wallace

School of Criminal Justice

John Walsh

School of Criminal Justice

Jennifer Wardrop 

University Development Office

Ayana Weekley

Women, Gender, and Sexuality Studies

Michael Williams

Athletics

Ira Woodring

School of Computing and Information Systems

Raul Ysasi

College of Education

20 Years

Name

Department

Jamal Alsabbagh

School of Computing and Information Systems

Daniel Barricklow

Information Technology

Marshall Battani

Sociology

Yvonne Bird

Information Technology

Patricia Bloem

English

Bonnie Bowen

Provost's Office

Kurt Bullock

English

Kimberly Busman

College of Education

David Cannon

Seidman College of Business

Susan Carson

College of Education

David Coffey

Mathematics

Michele Coffill

University Communications

Jean Conzelmann

Accounting Office

Paul Cornish

Political Science

Patty Derusha

Facilities Services

William Dickinson

Mathematics

Susan Edwards

Finance

Jill Eggers

Visual and Media Arts

Kurt Fanning

Seidman College of Business

Anthony Fiore 

Annis Water Resources Institute

Abigail Forbes

Housing and Residence Life

Tony Glaab

GVSU Laker Store-Allendale

Aaron Haight

Dean of Students Office

Chad Haynor

Facilities Services, Pew Grand Rapids Campus and Regional Centers

Wallace Holder

Admissions Office

Michelle Holstege

Facilities Services

Priscilla Kimboko

School of Public, Nonprofit and Health Administration

Eric Klingensmith

University Counseling Center

Regina Koehler

Modern Languages and Literatures

Cynthia Kruizenga

KCON Family Health Center

Sean Lancaster

College of Education

Elena Lioubimtseva

Geography and Sustainable Planning

Steven Lipnicki

Dean of Students Office

Karen Loth

University Development Office

Simha Magal

Seidman College of Business

Theresa Maycroft

University Libraries

Joseph McCargar

Visual and Media Arts

Mary Jo Miedema

KCON Family Health Center

Douglas Montagna

History

Laurel O'Bradovich

Records and Registration

Christen Pearson

English

Clayton Pelon 

College of Education

Brian Phillips

Sociology

Amanda Reader

Geography and Sustainable Planning

Suzanne Richards

College of Education

Dori Runyon

Disability Support Resources

Walter Sa

Psychology

James Schaub

School of Communications

Ellen Schendel

Provost's Office

Jennifer Schick

University Budgets

Jerry Scripps

School of Computing and Information Systems

Ge Shang

Philosophy

Patricia Smith

Legal, Compliance and Risk Management Division

Robin Smith-Colton

School of Social Work

Sherril Soman

College of Education

Bobby Springer

Veterans Upward Bound

David Stark

History

Wendy Steenland 

CLAS Academic Advising Center

Jeffrey Sykes

Disability Support Resources

Akalu Tefera

Mathematics

Beverly Tramper

Cell and Molecular Biology

Linda VanDenBrink

Office of the President

Victoria Veenstra

Visual and Media Arts

Karen Warner

Facilities Services

Laurie Witucki

Chemistry

Michael Wolfe

Psychology

Douglas Wondergem

Information Technology

Kathleen Wright

Conference Services

Barbie Young

Anthropology

Renee Zettle-Sterling

Visual and Media Arts

25 Years

Name

Department

Edward Aboufadel

Provost's Office

Kathy Bausano

Facilities Services

Teresa Beck

College of Health Professions

Suzanne Bierlein

College of Education

Christopher Boerma

GVSU Laker Store-Allendale

John Capodilupo

Biomedical Sciences

Michael Clapp 

Facilities Services

John Constantelos

Political Science

Connie Dang

Division of Inclusion and Equity

Brian DenUyl

Records and Registration

Ruthanne Griffin

Human Resources

Jodee Hunt

Biology

Paul Isely

Seidman College of Business

James Jakubowski

Facilities Services

Richard Jelier

School of Public, Nonprofit and Health Administration

Shawn Jenkins 

Center for Adult and Continuing Studies

Mary Karpen

Chemistry

Erika King

Political Science

Marlene Kowalski-Braun

Division of Inclusion and Equity

Robert Kozminski

University Libraries

Betsy Lintjer

Facilities Services

Diane Lipski

Facilities Services

Dennis Malaret

Sociology

Krista McFarland

Human Resources

Sandra Miller

College of Education

Kristine Mullendore

School of Criminal Justice

Kathryn Remlinger

English

Carol Sanchez

Seidman College of Business

Deanne Scanlon

Athletics

Gerald Simons 

Seidman College of Business

Christine Smith

Psychology

Paul Stephenson

Statistics

Tim Thimmesch

Facilities Services

John Weber

Geology

Clark Wells

Mathematics

Pamela Wells

Records and Registration

Mark Wittkoski

WGVU-TV

30 Years

Name

Department

Barbara Baker

Physical Therapy

Anne Caillaud

Modern Languages and Literatures

Barbara Ellis

Biology

Kevin Howell

Facilities Services

Jann-Huei Jinn

Statistics

Blair Miller

Chemistry

Jaideep Motwani 

Seidman College of Business

Karen Ozga

Physical Therapy

Kim Ranger

University Libraries

Jody Reid 

Accounting Office

Ross Reynolds

Physics

Valerie Rhodes-Sorrelle

Procurement Services

Maureen Ryan

Kirkhof College of Nursing

Alan Scott 

Facilities Services

James Smither

History

Ivo Soljan

English

Elizabeth Storey 

College of Education

Linda Stratton

Provost's Office

Kim Suber

Accounting Office

Yonglei Tao 

School of Computing and Information Systems

Steve Tripp

History

Janet Vail 

Annis Water Resources Institute

Brian White

English

35 Years

Major Class

David Edwards

Facilities Services

Larry Kotman

School of Computing and Information Systems

Alireza Mohammadzadeh

School of Engineering

Hollie Rago

Accounting Office

Bonnie Ulmer-Degraves

Admissions Office

Scott Vanderberg

School of Communications

Linda Yuhas

Human Resources

Michael Yuhas

Seidman College of Business

40 Years

Name

Department

Mary Brittain

Records and Registration

William Fisher

Information Technology

Rita Grant

Seidman College of Business

James Sanford

Seidman College of Business

Timothy Strickler

Biomedical Sciences

Jeffrey Woollett

CLAS Dean's Office

45 Years

Name

Department

Gregg Dimkoff

Seidman College of Business

Roger Ellis

Music, Theatre and Dance

50 Years

Name

Department

Robert Beasecker

University Libraries