Glenn A. Niemeyer Award Recipients

Faculty

2020-2021

Felix Ngassa (Chemistry)

Graduate Students

2020-2021

Cheryl Bos (Nursing, D.N.P.)
Taylor Slais (Accounting, M.S.A.)

Undergraduate Students

2020-2021

Isabella Purosky (Biochemistry and Music)


2019-2020

D. Robert Adams (Computing and Information Systems)

2019-2020

Allyson Schultz (Physical Therapy, D.P.T.)

2019-2020

Domonique Palmer (Integrative Studies)
Matthew Smith (Nursing)


2018-2019
Stephen Mattox (Geology)

2018-2019
Amy Veltkamp (Nursing, D.N.P.)

2018-2019
Benjamin Scott-Brandt (Liberal Studies)


2017-2018
Jeanine Beasley (Occupational Science and Therapy)
Sheldon Kopperl (Biomedical Sciences and Liberal Studies)
Neal Rogness (Statistics)

 

2017-2018
Kathryn Ellens (Nursing)
Allison Bondie (Educational Leadership)

2017-2018
Morgan Oneka (Mathematics and Computer Science)
Rachel Travis (Supply Chain Management and Marketing)


2016-2017
Wendy Burns-Ardolino (Liberal Studies)
Robert Franciosi (English)
 

2016-2017
Lauren Huisman (Social Work)
Megan Madole (Nursing)

2016-2017
Ella Fritzemeier (Business Economics and Finance)
Nikolaus Schroeder (Music)


2015-2016
Matthew Boelkins (Mathematics)
Simha Magal (Management)
Gregg Wolffe (Computing and Information Systems)

2015-2016
Scott Burden (Leadership and Learning)
Jonathan Gibson (Nursing)
Crystal Lamb (Physical Therapy)

2015-2016
Andrew J. Plague (Political Science)
Scott St. Louis (History)


2014-2015
Craig Benjamin (Honors)
Rebecca Davis (Nursing)
Linda McCrea (Leadership and Learning)

2014-2015
Julie Bulson (Nursing)
Gabriel Kalmbacher (General Business)

2014-2015
Abigail DeHart (Classics and Philosophy)
Justin Ebert (Economics)


2013-2014
Deborah Herrington (Chemistry)
Paul Isely (Economics)

2013-2014
Jennifer L. Bowling (Nursing)

2013-2014
Katherine Braspenninx (Nursing)
Danielle Meirow (Women & Gender Studies/Biomedical Sciences)


2012-2013
Edward Aboufadel (Mathematics)
John Shinsky (Leadership and Learning)

2012-2013
Todd Cates (Physical Therapy)
Jeffery Clark (Business Administration)
John Gipson (Education)
Meridell Gracias (Nursing Practice)

2012-2013
Cody Husak  (Nursing)
Sherri Slater (Liberal Studies)


2011-2012
Kathleen Bailey (Criminal Justice)
Ashok Kumar (Management)

2011-2012
Kara Endsley (Reading/Language Arts)
Alexander Plotkowski (Engineering)

2011-2012
Nicholas Maki (Classics & Philosophy)
Taryn Zyburt (Nursing)


2010-2011
Princewill Anyalebechi (Engineering)
Diane Rayor (Classics)
Claudia Sowa Wojciakowski (Leadership and Learning)

2010-2011
Christina Moore (Physical Therapy)
Barbara Reimbold (MBA)

2010-2011
Lena Judith Drake (Women & Gender Studies/Writing)
Annie Hakim (International Relations)


2009-2010
John Gabrosek (Statistics)
Harinder Singh (Economics)

2009-2010
Erin Pinkster (Business Administration)

2009-2010
Donna St. Louis (Classics and French)
Ashley Wiseman  (International Relations)


2008-2009
Linda Scott (Nursing)
Sridhar Sundaram (Finance)

2008-2009
Ashley DesRocher (Nursing)
Jeffery Sattler (Business)

2008-2009
Paula Lampen (Physics/Mathematics)
Angela Lohman (Elementary Education/English)


2007-2008
Cynthia Coviak (Nursing)
Scott Grissom (Computing/Information Systems)
Robert Smart (Chemistry) 

2007-2008
Jaymes Pyne (Education)

2007-2008
Chelsea Childs (Business Administration)
David LeGault (Writing)


2006-2007
Dorothy Armstrong (Education)
Steve Goldberg (Accounting & Taxation)

2006-2007
Allison Smith (Physical Therapy)

2006-2007
Matthew Stamps (Mathematics)
Heather Strouse (Liberal Studies)


2005-2006
Faite Mack (Education)
Jaideep Motwani (Management)

2005-2006
Natalie James (Education)

2005-2006
Lyndsey Adams (Psychology)
Andrew Bruischat (Finance)


2004-2005
David Good (Marketing)
Lisabeth Margulus (Education)

2004-2005
Mark Michmerhuizen (Business Administration)

2004-2005
Kristina Lund (Mathematics)
Christopher Stabile II (Education)


2003-2004
Shaily Menon (Biology)
Star Swift (Management)

2003-2004
Gregory Sturgeon (Engineering)

2003-2004
Pennie Alger (Public & Non-Profit Administration, Liberal Studies, & Philosophy)
John Skukalek (Mathematics)


2002-2003
Loretta Konecki (Education)
John Weber (Geology)

2002-2003
Lois Van Broekhoven (College Student Affairs Leadership)

2002-2003
Christopher Frayer (Mathematics)
Julie Upmeyer (Art and Design)


2001-2002
Emily Jean McFadden (Social Work)
Peimin Ni (Philosophy)

2001-2002
David Cherba (Computer Science)

2001-2002
Gail Matesich (English)
Justin Pettibone (Liberal Studies)


2000-2001
Susan Martin (Accounting/Taxation)
David Tanis (Chemistry)

2000-2001
Suzanne Leclaire (Nursing)

2000-2001
Travis Devlin (Biology)
Maxine Schneider (History)