GVSU Fulbright Recipients

GVSU Fulbright Recipients

Year

Faculty

Department

Country

2022

Steeve Buckridge

History (African and Caribbean)

Namibia

2021-2022

Bopaiah Biddanda 

Annis Water Resources Institute (AWRI)

Spain

2021-2022

Cáel Keegan

Women, Gender, and Sexuality Studies

Canada

2019-2020

Diane Conrad

Kirkhof College of Nursing

Ireland

2019-2020

Rachel Powers

Chemistry

Argentina

2019-2020

Lara Jaskiewicz

School of Public & Nonprofit Administration

Lithuania

2018-2019

Rob Adams

Computer Science

Austria

2018-2019

Paola Mirta Leon

Social Work

Peru

2017-2018

Lisa Feurzeig

Music

Austria

2017-2018

Jitendra Mishra

Seidman College of Business

India

2017-2018

Brian Phillips

Sociology

Poland

2016-2017

Jennifer Pope

Seidman College of Business

Slovenia

2015-2016

Karen Libman

Theater

Bangladesh

2014-2015

Charles Baker-Clark

Hospitality & Tourism Management

Montenegro

2014-2015

Jeff K. Lowenstein

School of Communications

New Zealand

2014-2015

Russ Rhoads

Anthropology

Sierra Leone

2014-2015

Jerry Scripps

Computer Science

Austria

2013-2014

Kurt Ellenberger

Honors College

Austria

2013-2014

Richard Jelier

School of Public Nonprofit & Health Administration

Russia

2013-2014

Jeff K. Lowenstein

School of Communications

Chile

2013-2014

Sylvia Mupepi

Kirkhof College of Nursing

Ghana

2012-2013

John Bender

Chemistry

Romania

2012-2013

Ashok Kumar

Management

India

2012-2013

Erik Nordman

Natural Resource Management/Biology

Kenya

2011-2012

Patricia Bloem (declined)

English

Germany

2010-2011

Susan Carson

College of Education

India

2010-2011

Hermann Kurthen

Sociology

Germany

2010-2011

Scott Stabler

History

Ghana

2009-2010

Joan Borst

Social Work

Hungary

2009-2010

Amy Masko

English

Ghana

2008-2009

Joel Stillerman

Sociology

Chile

2005-2006

Mark Schaub

Writing

Poland

2005-2006

James Persoon

English

Ghana

2005-2006

Jolanda Westerhof-Schultz

Colleg of Education

Croatia

2001-2002

Joanne Ziembo-Vogl

Criminal Justice

Slovenia

2000-2001

Jerry Johnson

Social Work/Sociology

Albania

2000-2001

Emery Turner

Finance

Taiwan

1999-2000

William Peters

Biology/Natural Resource Management

Vietnam

1999-2000

James Goode

History

Turkey

1996-1997

Frank Griggs

Finance

Russian Federation

1995-1996

Jeff K. Lowenstein

School of Communications

South Africa

1994-1995

Lisa Feuerzeig

Music

Austria

1994-1995

Helen Westra

English

Nepal

1993-1994

Laura VanderBroek

English

Mexico

1992-1993

Laura Salazar

Communications

Trinidad

1991-1992

Robert Planisek

Management

Malaysia

1990-1991

Gilbert Davis

English

Morocco

1988-1989

Bill Neal

Geology

Portugal

1988-1989

Harinder Singh

Economics

Malaysia

1987-1988

Faite Mack

Educational Psychology

Ghana

1986-1987

Tom Dandridge

 

New Zealand

1985-1986

Linda Chown

English

Spain

1984-1985

Roy Cole

Geography & Planning

Mali

1979-1980

Laura VanderBroek

English

Bosnia

1979-1980

Christine Rydel

 

Russia

1969-1970

Edward Cole

History/Russian Studies

Finland

1964-1966

Jean Kolb

 

Austria